اخبار

فرصت بی نظیر تامین مالی بنگاه های بخش خصوصی( سرمقاله دکتر پیمان مولوی در فدراسيون صادرات انرژی و صنايع وابسته ايران)

فرصت بی نظیر تامین مالی بنگاه های بخش خصوصی( سرمقاله دکتر پیمان مولوی در فدراسيون صادرات انرژی و صنايع وابسته ايران)
1399/02/24

 فرصت بی نظیر تامین مالی بنگاه های بخش خصوصی

پیمان مولوی
سرمایه گذاری مولوی

بازار سرمایه ایران سالها بود که چنین علاقه ای را از سمت  عموم مردم به خود ندیده بود، البته بازار سرمایه از سال ۱۳۹۷ نشانه هایی از رویکرد کلان را به سمت خود نشان می داد اما تقریبا هیچ کس در بازار سرمایه ایران فکر رسیدن شاخص به نزدیکی یک میلیون واحد را در سر نمی پروراند.
اما امروز شاخص در مرز ۹۷۷ هزار واحد است و تقریبا در ۱۲ ماه گذشته ۸۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی وارد بازار سرمایه شده است.
بازار سرمایه از دیرباز در کنار بازار بانکی از ابزار تامین مالی در جهان بوده است و به فراخور  نوع اقتصاد تامین مالی شرکتها به عهده بازار سرمایه این.
در همین روزها بسیاری افزایش قیمت سهام را حباب نامیدند و بسیاری نیز از ان دفاع کرند.
در اینجا قصد در بررسی این نظریه نیست ، در اینجا قصد داریم به اهمیت این پنجره باز شده برای تامین مالی بنگاه های کشور بپردازیم.
متاسفانه رویکرد شرکتهای بخش خصوصی در بازار سرمایه فعال نیست ، به سبب نوع فعالیتم در انجمن های پیمانکاری و اتاق بازرگانی بسیاری از شرکتها را میبینم و می شناسم که اقدامی برای تامین مالی از این سیل عظیم نقدینگی به بازار سرمایه نکرده اند.
دلیل عمده عدم حضور شرکتها در بازار سرمایه ایران اول از همه عدم آشنایی با فرصتهای تامین مالی در این بازار و دومی ترس های مالیاتی و شفافیت است.
عامل دیگر علاقمندی به محدود بودن مالکیت در دست یک فرد یا یک خانواده است.
با نقدینگی که در این روزها وارد بازار سرمایه شده است می شد یک فولاد مبارکه ، یک دیجیکالا ، یک پتروشمی خلیج فارس و … ساخت، اما بیشتر این ورود نقدینگی به جای ورود به حوزه تامین مالی شرکت ها بیشتر به مسیر مبادله حرکت کرد. چرا؟
چون اولا به سبب سختگیرانه و کند بودن روند پذیرش بسیاری از شرکتها هنوز در صف عرشه هستند و دوم عدم کارامدی در جذب توسط کارگزاری ها و شرکتهای مشاور سرمایه گذاری برای علاقمدن کردن شرکتها به بازار سرمایه است.
فراموش نکنیم که ورود شرکتها به بازار سرمایه مخصوصا شرکتهایی معتبر با برند هایی جهانی که صبح ما از محصولات لبنی انها ، از خدمات دیجیتال انها و … بهره می بریم ، می تواند گامی عظیم در توسعه ایران ایفا نماید.
تامین مالی بانک محور به سبب سازو کارها و محدودیتها در حال جابجایی با تامین مالی بازار سرمایه محور است و این روند دیر یا زود شروع خواهد شد، آیا بنگاه های شما آماده ورود به این بازار هستند؟
برای ورود به این بازار شما نیازمند صورتهای مالی حسابرسی شده توسط حسابرس معتمد بورس هستند، برای ورود به ازار سرمایه شما نیازمند یک برنامه جامعه سه ساله هستید و از همه مهمتر شما نیازمند تغییر تفکر از بانک محور به بازار سرمایه محور هستید.
داشتن دوبال تامین مالی می تواند به تمام شرکتهای ایرانی مخصوصا بخش خصوص توازن در تامین مالی را بدهد.
اگر فعالان بخش خصوصی نتوانند در این بخش به سرعت ورود کنند دولت با قدرت تمام ورود و از منابع همانند گذشته استفاده خواهد کرد.
به امید روزی که بنگاه های بخش خصوصی ایران بتوانند از این ابزار مدرن تامین مالی استفاده بهینه را ببرند